Dekorowanie różnego rodzaju wyrobów cukierniczych jest równie ważne jak dobór ich smaków. Piękne zdobienie wypieków, takich jak ciasteczka, ciasta czy torty, zdecydowanie wpływa na ich atrakcyjność w oczach potencjalnych nabywców. W jaki sposób producenci uzyskują tak doskonały wygląd? Do dekorowania wyrobów służą tzw. tworzywa dekoracyjne, czyli surowce i półprodukty, z których to stworzyć można trwałe elementy ozdobne. Dziś przybliżamy najczęściej stosowane rodzaje tworzyw - polewy, glazury cukiernicze i kremy.
Polewy
Polewy cukiernicze to półprodukty wykorzystywane przede wszystkim do oblewania wcześniej przygotowanych wypieków. Standardowymi ich składnikami są cukier, syrop glukozowy i woda oraz dodatki smakowe, zapachowe i barwniki. Polewy po zastygnięciu tworzą jednolitą, niezwykle efektowną warstwę dekoracyjną. Mogą mieć przeróżne smaki i konsystencje, z których bez wątpienia najpopularniejszymi są te czekoladowe. W przemyśle cukierniczym stosowane są różne rodzaje polew, wśród których wyróżnić można m.in. glazury.
Glazury cukiernicze (lukry)
Glazury, inaczej lukry, to półprodukty, które służą do efektownego wykańczania i ozdabiania powierzchni różnych wyrobów, najczęściej ciast i tortów. Wyróżniają się średnią, kleistą konsystencją, dlatego stanowią też świetne podłoże do sypkich dodatków. W branży cukierniczej wytwarza się je w sposób dwojaki:
- z gotowej pomady poprzez rozcieńczenie jej z wodą; tego rodzaju glazury stosowane głównie na wyrobach cukierniczych o dużych powierzchniach - nadają się zarówno do nakładania metodami tradycyjnymi, jak i również przy użyciu specjalistycznych maszyn do oblewania,
- z mieszaniny cukru z białkami, z dodatkiem środków smakowo-zapachowych i barwników.
Wyróżnia się tu także lukry surowe, które powstają w wyniku ucierania cukru pudru z sokiem z cytryny. Tych używa się przede wszystkim do polewania ciast owocowych.
Kremy
Kremy cukiernicze znajdują w branży cukierniczej szerokie zastosowanie. Te delikatne i niezwykle puszyste półprodukty wykorzystywane są nie tylko do wykańczania i dekorowania słodkich wypieków, ale też do ich przekładania i nadziewania. Można je przygotować zarówno na ciepło, jak i również na zimno. Przykładem kremów na zimno są np. te tworzone na bazie bitej śmietany lub serków i jogurtów. Często wzbogaca się je barwnikami, esencjami aromatycznymi i dodatkami smakowymi w postaci drobnych owoców, dżemów czy musów.
W przemyśle ciastkarskim i cukierniczym stosuje się przeróżne tworzywa dekoracyjne. Oprócz wymienionych polew, lukrów i kremów, efektowne zdobienia na wypiekach tworzy się także z takich półproduktów, jak m.in. masy cukrowe, galaretki, frużeliny i żele dekoracyjne, a także kandyzowane owoce, orzechy czy posypki.