P R O M E T

Ładowanie strony...

Zamknij

Jak powstaje czekolada? - Maszyny cukiernicze

Jak powstaje czekolada?

Jak powstaje czekolada

Nie wszyscy, którzy kochają czekoladę wiedzą, w jaki sposób jest ona produkowana. Dzisiaj przedstawimy Ci krótki przewodnik po tym, jak powstaje jeden z najlepszych i najbardziej znanych przysmaków na świecie – od momentu pozyskania i wyselekcjonowania ziaren, aż po uformowanie i spakowanie apetycznych tabliczek. Zapraszamy! 

Wszystko zaczyna się od zebrania najlepszych ziaren

Rośliny kakaowe rosną głównie w strefach przyrównikowych i to tam zbierane są owoce kakaowców. Gdy dojrzeją są ściągane z drzew, a potem pozbawiane miąższu, czyli gorzkiej i niesmacznej części. Najcenniejsze są skryte wewnątrz owoców nasiona nazywane też ziarnami kakaowymi.

Selekcja ziaren i fermentacja

Po odrzuceniu ziaren, które nie spełniają standardów, te, które zostają są poddawane naturalnemu procesowi fermentacji. Polega on na tym, że drożdże i bakterie przekształcają cukry w kwasy – octowy i mlekowy. Po upływie kilku dni z ziaren kakaowych wydobywa się wyjątkowy, znany nam smak i aromat, pozbawiony goryczy. 

Suszenie ziaren kakaowych

W kolejnym etapie mamy do czynienia z suszeniem ziaren kakaowych, co odbywa się, albo w sposób naturalny na słońcu, albo z wykorzystaniem suszarki przemysłowej. Chodzi o usunięcie z nich resztek wilgoci, celem utrwalenia smaku i zapachu ziaren. 

Palenie ziaren kakaowych 

Intensywny, głęboki zapach, jaki uderza nas od razu po otworzeniu tabliczki czekolady to efekt palenia. Palenie suchych ziaren podkręca ich naturalny, intensywny smak oraz aromat. W zależności od tego, jaki rodzaj czekolady chcemy uzyskać dopasowujemy intensywność palenia (mocniejszą lub słabszą).

Rozdrabnianie ziaren na miazgę

W tym momencie przychodzi czas na rozdrobnienie ziaren poddanych paleniu. Robi się to w specjalnych młynkach kulowych, które pozwalają na uzyskanie miazgi kakaowej. To ona daje początek czekoladzie w takiej formie, jaka jest nam znana. 

Wytwarzanie czekolady – jakie składniki?

Na tym etapie powstaje czekolada, czyli połączenie miazgi kakaowej, cukru i mleka w proszku w odpowiednich proporcjach. Masa jest następnie podgrzewana, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Do czekolady można dodać rozmaite dodatki – owocowe nadzienie, rodzynki, orzechy, chili. 

Mieszanie i formowanie

Na koniec proces mieszania i wyrabiania czekolady w taki sposób, aby miała jednolitą konsystencję. Tłuszcz jest równomiernie rozprowadzany, a po osiągnięciu pożądanej konsystencji masa czekoladowa z dodatkami jest formowana i schładzana. 

Proces produkcji czekolady wymaga precyzji i wiedzy na temat właściwych proporcji składników oraz odpowiednich warunków produkcji. Istotne jest zatem opracowanie autorskich receptur, ale też zainwestowanie w urządzenia, które pozwolą na przeprowadzanie prac zgodnie z przyjętymi standardami. 

 

Doradzimy w każdej sprawie dotyczącej maszyn cukierniczych