P R O M E T

Ładowanie strony...

Zamknij

Dekorowanie słodkich wypieków. Rodzaje tworzyw dekoracyjnych. - Maszyny cukiernicze

    Jesteś tutaj!
  • Strona główna
  • Dekorowanie słodkich wypieków. Rodzaje tworzyw dekoracyjnych.

Dekorowanie słodkich wypieków. Rodzaje tworzyw dekoracyjnych.

Dekorowanie różnego rodzaju wyrobów cukierniczych jest równie ważne jak dobór ich smaków. Piękne zdobienie wypieków, takich jak ciasteczka, ciasta czy torty, zdecydowanie wpływa na ich atrakcyjność w oczach potencjalnych nabywców. W jaki sposób producenci uzyskują tak doskonały wygląd? Do dekorowania wyrobów służą tzw. tworzywa dekoracyjne, czyli surowce i półprodukty, z których to stworzyć można trwałe elementy ozdobne. Dziś przybliżamy najczęściej stosowane rodzaje tworzyw – polewy, glazury cukiernicze i kremy.

Polewy

Dekorowanie słodkich wypiekówPolewy cukiernicze to półprodukty wykorzystywane przede wszystkim do oblewania wcześniej przygotowanych wypieków. Standardowymi ich składnikami są cukier, syrop glukozowy i woda oraz dodatki smakowe, zapachowe i barwniki. Polewy po zastygnięciu tworzą jednolitą, niezwykle efektowną warstwę dekoracyjną. Mogą mieć przeróżne smaki i konsystencje, z których bez wątpienia najpopularniejszymi są te czekoladowe. W przemyśle cukierniczym stosowane są różne rodzaje polew, wśród których wyróżnić można m.in. glazury.

Glazury cukiernicze (lukry)

Glazury, inaczej lukry, to półprodukty, które służą do efektownego wykańczania i ozdabiania powierzchni różnych wyrobów, najczęściej ciast i tortów. Wyróżniają się średnią, kleistą konsystencją, dlatego stanowią też świetne podłoże do sypkich dodatków. W branży cukierniczej wytwarza się je w sposób dwojaki:

  • z gotowej pomady poprzez rozcieńczenie jej z wodą; tego rodzaju glazury stosowane głównie na wyrobach cukierniczych o dużych powierzchniach – nadają się zarówno do nakładania metodami tradycyjnymi, jak i również przy użyciu specjalistycznych maszyn do oblewania,
  • z mieszaniny cukru z białkami, z dodatkiem środków smakowo-zapachowych i barwników.

Wyróżnia się tu także lukry surowe, które powstają w wyniku ucierania cukru pudru z sokiem z cytryny. Tych używa się przede wszystkim do polewania ciast owocowych.

Kremy

Kremy cukiernicze znajdują w branży cukierniczej szerokie zastosowanie. Te delikatne i niezwykle puszyste półprodukty wykorzystywane są nie tylko do wykańczania i dekorowania słodkich wypieków, ale też do ich przekładania i nadziewania. Można je przygotować zarówno na ciepło, jak i również na zimno. Przykładem kremów na zimno są np. te tworzone na bazie bitej śmietany lub serków i jogurtów. Często wzbogaca się je barwnikami, esencjami aromatycznymi i dodatkami smakowymi w postaci drobnych owoców, dżemów czy musów.

W przemyśle ciastkarskim i cukierniczym stosuje się przeróżne tworzywa dekoracyjne. Oprócz wymienionych polew, lukrów i kremów, efektowne zdobienia na wypiekach tworzy się także z takich półproduktów, jak m.in. masy cukrowe, galaretki, frużeliny i żele dekoracyjne, a także kandyzowane owoce, orzechy czy posypki.

Doradzimy w każdej sprawie dotyczącej maszyn cukierniczych