P R O M E T

Ładowanie strony...

Zamknij

Jak działa i z czego składa się linia produkcyjna? - Maszyny cukiernicze

    Jesteś tutaj!
  • Strona główna
  • Jak działa i z czego składa się linia produkcyjna?

Jak działa i z czego składa się linia produkcyjna?

Jak działa i z czego składa się linia produkcyjna?Zastosowanie linii produkcyjnych pozwala nie tylko zwiększyć wydajność zakładu pracy, ale w wielu przypadkach jest również jedynym rozwiązaniem pozwalającym na realizację bieżących zadań. Linia produkcyjna automatyzuje w dużym stopniu proces wytwórczy, co niesie z sobą szereg dodatkowych korzyści. Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu, możliwość pracy 24/7, to tylko kilka najważniejszych. W naszym krótkim wprowadzeniu przybliżamy temat linii produkcyjnej. Podpowiadamy jak wygląda jej praca, jakie typy linii produkcyjnych znajdziemy oraz z czego się składa się ich konstrukcja.

Linie produkcyjna w zakładach przemysłowych

Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania zakładu przemysłowego, który nie korzysta z linii produkcyjnej. Jest to system powiązanych z sobą elementów i urządzeń, które pozwalają na zautomatyzowane tworzenie konkretnych produktów. Dzięki temu mogą być produkowane w olbrzymich seriach, a ich cena jest niższa niż w przypadku wytwarzania ręcznego. Linie produkcyjne są wszechstronne oraz uniwersalne, mogą być stosowane w zakładach o różny profilu działalności i typie wytwarzanych produktów.

Rodzaje linii produkcyjnych

Linie produkcyjne można podzielić na kilka typów. Wyróżniamy:

  • linie produkcji ciągłej, w której praca odbywa się bez przerwy,
  • linie produkcji seryjnej, wytwarzające identyczne lub zbliżone do siebie produkty,
  • linie produkcji małoseryjnej, do tworzenia niewielkich ilości produktów,
  • linie produkcji jednostkowej, do wytwarzania produktów unikatowych, o ograniczonym zapotrzebowaniu.

Elementy składowe linii produkcyjnych

Każda linia produkcyjna będzie się różnić, w zależności od jej konkretnych funkcji, przeznaczenia, a także potrzeb korzystającego z niej zakłady pracy. Najczęściej jednak linie produkcyjne składają się kilku kluczowych elementów, do których należą: taśmy, podajniki, chwytaki, przenośniki, prowadnice, separatory, mieszadła, rozdrabniacze, ładowarki, kontrolery, chłodnice, zbiorniki, kondycjonery, sortery, przesiewacze, pakowacze, urządzenia do paletyzowania, urządzenia do aplikowania etykiet.

Ponadto w konstrukcji linii produkcyjnej mogą znaleźć się dodatkowe elementy, urządzenia, narzędzia i roboty, które będą wykonywać powierzone im funkcje w ramach przygotowania produktu gotowego.

Obsługa linii produkcyjnych

Linie produkcyjne gwarantują, że wszystkie czynności będą przebiegać w określonej, ustalonej odgórnie kolejności, w sposób kontrolowany i bezpieczny. W linii produkcyjnej wyrób przechodzi przez wszystkie etapy i stanowiska, często bez konieczności jakiegokolwiek transportu przy użyciu rąk. Pełna automatyzacja pozwala zwiększyć wydajność oraz dokładność pracy.

Zazwyczaj linie produkcyjne obsługiwane są za pomocą specjalnego programatora, pozwalającego na zmianę parametrów i tempa pracy. Rola człowieka zostaje ograniczona do nadzoru linii i programowania jej działania, uruchamiania i zatrzymywania gdy będzie to potrzebne. Pod tym względem zastosowanie linii produkcyjnych stanowi szansę rozwoju dla wielu zakładów pracy, które stawiają na modernizację i poprawę wydajności.

Doradzimy w każdej sprawie dotyczącej maszyn cukierniczych