P R O M E T

Ładowanie strony...

Zamknij

Jak wygląda produkcja ciastek?

Jak wygląda produkcja ciastek?

Ciastka to różnego rodzaju wyroby cukiernicze, które kochają wszyscy. Kruche i maślane, piernikowe, oblane czekoladą, dekorowane, nadziewane…tego typu słodkości towarzyszą nam niemal wszędzie, począwszy od sklepów spożywczych, poprzez cukiernie i piekarnie, aż po kawiarnie i restauracje. Z pewnością każdy choć raz zastanawiał się, jak wygląda produkcja tych słodkich łakoci. Jeśli jesteś ciekawy – zapraszamy do lektury.

Jak powstają ciastka?

Jak wygląda produkcja ciastek?Branże cukiernicze specjalizujące się w produkowaniu ciastek korzystają z nowoczesnych maszyn i zaawansowanych linii produkcyjnych. Niezależnie od rodzaju końcowego produktu, produkcja przebiega według podobnej technologii. Różni się jedynie skład mieszanki ciasta i ewentualne półprodukty dekoracyjne.

Produkcja ciastek krok po kroku

  1. Przygotowanie surowców i wyrabianie ciasta. Bazowymi składnikami ciasta na ciastka są mąka, masło, jajka i cukier. W zależności od rodzaju ciastek stosuje się także uzupełnienia, takie jak barwniki, dodatki smakowe i esencje aromatyczne. Tak przygotowana mieszanka trafia do specjalistycznych mieszarek lub tzw. kombajnów do produkcji ciastek.
  2. Formowanie ciastek. Odpowiednio wyrobione ciasto poddane zostaje procesowi formowania. Specjalne głowice formujące, dopasowane swoją wielkością do wymagań produkcji, dozują i wykrawają ciasto bezpośrednio na blachy piekarnicze.
  3. Pieczenie. Uformowane, jeszcze surowe ciastka, trafiają do specjalnego pieca tunelowego. Nowoczesne maszyny do pieczenia posiadają szeroki zakres regulacji, by zapewnić optymalne warunki dla różnych typów ciastek. Te spędzają w piecu od kilku do kilkunastu minut.
  4. Dekorowanie. Wybrane rodzaje ciastek wymagają zdobienia, dlatego przed lub po upieczeniu trafiają do specjalnych oblewarek lub dekoratorek. Urządzenia te współpracują z różnorakimi tworzywami dekoracyjnymi, w tym m.in. polewami, pomadami, lukrami i żelami. Maszyny do dekoracji wyposażone są w systemy umożliwiające precyzyjne dawkowanie półproduktów.
  5. Chłodzenie. Etap schładzania oblanych lub inaczej udekorowanych ciastek odbywa się w urządzeniach zwanych tunelami chłodniczymi. Te w zależności od typu konstrukcji mogą być samodzielnymi maszynami lub zintegrowanymi z oblewarkami i dekoratorkami. Czynnikiem schładzającym ciastka jest tu chłodne powietrze.
  6. Opakowywanie. Wypieczone i udekorowane ciastka mogą zostać opakowane i trafić na sklepowe półki. Do pakowania słodkich wyrobów wykorzystuje się pojedyncze pojemniki wyprodukowane z różnego rodzaju tworzyw. Ciastka pakuje do nich maszyna zwana pakowaczką.

Doradzimy w każdej sprawie dotyczącej maszyn cukierniczych